Prosta rejestracja na szczepienie przeciw HPV

Już od 1 czerwca dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat będą mogli przyjąć bezpłatną szczepionkę przeciw HPV.

Rodzice i opiekunowie mogą w prosty sposób zapisać dziecko przez:

  1. bezpłatną infolinię 989, która czynna jest 7 dni w tyg. od godz. 7:00 do 20:00,
  2. e- rejestrację naInternetowym Koncie Pacjenta,
  3. w punktach szczepieńpodstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.

Szczepionka przeciw HPV – skuteczna profilaktyka

Szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim to najskuteczniejsza forma profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki, zamiast trzech.

Miliony osób zaszczepionych na całym świecie

Szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane. Odporność po przyjęciu szczepionki jest długotrwała, a poziom przeciwciał utrzymuje się dłużej niż po naturalnym zakażeniu HPV. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek, które uratowały życie zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

Groźny wirus HPV

Ludzki wirus brodawczaka – czyli Human Papillomavirus (HPV) – może przerodzić się m.in. w raka szyjki macicy. To czwarty na świecie rak pod względem częstości występowania nowotwór złośliwych.

W Polsce każdego roku prawie 3 tysiące kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Jego śmiertelność oceniana jest na poziomie 50%.

– Szczepienie to jest wielka nadzieja i wielka szansa na to, że kolejne pokolenia Polek nie będą już musiały borykać się, walczyć z tym strasznym rakiem szyjki macicy – podkreślił szef polskiego rządu.

Pamiętaj, że zakażenie wirusem HPV może również prowadzić do rozwoju innych nowotworów. Zadbaj o bezpieczną przyszłość dziecka i zapisz je na szczepienie.