Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych to święto ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Tego samego dnia przypada rocznica urodzin Florence Nightingale uważanej za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa, która założyła pierwszą szkołę pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).
Pielęgniarstwo i położnictwo to szczególne zawody zaufania publicznego, zawody samodzielne uregulowane prawnie. Gdy jednak zaczniemy o nich mówić jako tylko o zawodach dochodzimy do wniosku, że jest to również misja oraz powołanie. W tej pracy trzeba posiadać określone predyspozycje psychiczne i fizyczne.
Każdy kto kiedykolwiek był pacjentem i miał możliwość bliżej przyjrzeć się pracy pielęgniarek przyzna, że jest to z wielu powodów bardzo trudny i odpowiedzialny zawód. Z jednej strony pielęgniarka czy położna ma być empatyczna i opiekuńcza, ma wspierać pacjenta a jednocześnie oczekuje się od niej, że będzie zdecydowana, szybko działająca i nie ulegająca emocjom. Pielęgniarki i Położne muszą więc umieć dopasować się do odpowiednich okoliczności. Niewątpliwym problemem jest też duża ilość obowiązków jakie podczas dyżurów spadają właśnie na pielęgniarki czy położne.
Rola pielęgniarek i położnych jest nieoceniona w polskim systemie ochrony zdrowia. To głównie one docierają do środowisk szkolnych, seniorów, niepełnosprawnych, obłożnie chorych oraz do tych wszystkich, którzy z różnych powodów mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej. Obecnie są w grupie osób narażonych na zarażenie koronawirusem pracując w szpitalach wśród pacjentów z tym wirusem. Dlatego nie tylko w tym dniu ale przez cały rok powinniśmy Doceniać ich wkład w opiekę nad pacjentem. Chęć niesienia pomocy, zaangażowanie, troskę, jaką okazują choremu.
Zawód pielęgniarki i położnej, czego świadkami jesteśmy na co dzień, to wyjątkowo odpowiedzialna praca i misja. W tym dniu życzymy, żeby została doceniona ich trudna praca przez rządzących, a pielęgniarki i położne czerpały prawdziwą satysfakcję i przyjemność ze swojej pracy.
Wszystkim pielęgniarkom i położnym składamy najserdeczniejsze życzenia – zdrowia, szczęścia i pomyślności oraz wiele radości i satysfakcji z wykonywanej pracy!