W Polsce mamy blisko 500 tys. honorowych dawców krwi. Według Polskiego Czerwonego Krzyża za honorowego krwiodawcę uchodzi każdy, kto choć raz oddał krew.
Na Dzień Honorowego Krwiodawcy wybrano datę urodzin austriackiego lekarza patologa i immunologa Karla Landsteinera, który jako pierwszy dokonał podziału krwi na trzy grupy. W 1930 roku otrzymał za swoje badania nagrodę Nobla.
Dzień krwiodawców w Polsce
W Polsce pierwszy ośrodek krwiodawstwa powstał w 1935 roku przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Rok później Polski Czerwony Krzyż utworzył w Łodzi Centralną Stację Wypadkową, w skład której wchodził Ośrodek Przetaczania Krwi. W czasie II wojny światowej, kiedy zapotrzebowanie na krew wzrosło, honorowi dawcy masowo oddawali krew dla PCK. Pierwsza stacja przetaczania krwi po wojnie powstała już w marcu 1945 roku w Łodzi, a z czasem powstawały kolejne w całym kraju. Od kilku lat poza strukturami służby zdrowia i PCK powstają fundacje i stowarzyszenia, które skupiają wokół siebie dawców krwi i propagują tę ideę wśród ludzi na całym świecie. Jedną z nich w Polsce jest Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi KREWNIACY. Twarzą Krewniaków jest aktor Radosław Pazura, który w 2003 roku przeżył ciężki wypadek samochodowy. Aby go ratować, rodzina i znajomi apelowali o oddawanie krwi dla Pazury. Artyści i wiele osób prywatnych wsparli tę akcję. Kiedy aktor wrócił do zdrowia, sam został honorowym dawcą krwi i zaangażował się w działania na rzecz fundacji Krewniacy. Fundacja nie tylko promuje honorowe krwiodawstwo, ale też zbiera fundusze na specjalne autobusy przystosowane do poboru krwi.
Kto potrzebuje krwi
Krew jest lekiem, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono jej substytutu. Co roku liczba dawców rośnie o około 3,6 %, w tym samym czasie potrzeby rosną o 8,6%!
 
Krwi szczególnie potrzebują:
-Pacjenci z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii
Chorzy na hemofilię
-Pacjenci z anemią potrzebują transfuzji krwi, aby zwiększyć poziom żelaza
-Pacjenci z urazami, po krwotokach i ciężkich oparzeniach – wymagają dostarczenia nawet do 20 jednostek krwi
-Osoby z wrodzonymi wadami, niedoborem składników krwi (chorobami krwi, niedoborami immunologicznymi)
-Pacjenci podczas operacji ginekologicznych, chirurgicznych i na otwartym sercu
-Pacjenci przy przeszczepach narządów lub szpiku kostnego
-Kobiety po porodzie, kiedy był duży ubytek krwi
Kto może oddać krew 🩸🩸🩸
-dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat
-ciężar ciała nie powinien być mniejszy niż 50 kg
-temperatura ciała, mierzona pod pachą, nie powinna przekraczać 37oC
-warunkiem zakwalifikowania badanej osoby do oddania krwi jest dobry stan zdrowia