Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, obchodzony jest 27 czerwca każdego roku. Jest to globalna kampania informacyjna, której celem jest zwiększenie świadomości na temat cukrzycy, choroby, która dotyka miliony osób na całym świecie. Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną i Światową Organizację Zdrowia w 1991 roku, w odpowiedzi na rosnące zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków cukrzycy na świecie.
Cukrzyca to przewlekła choroba, która występuje, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub gdy organizm nie jest w stanie skutecznie jej użyć. Bez odpowiedniego leczenia, cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar, niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku i neuropatia.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą to okazja do podjęcia działań mających na celu zwiększenie świadomości o cukrzycy, jej skutkach dla zdrowia i sposobach jej zapobiegania i leczenia. Dzień ten stanowi również platformę dla osób żyjących z cukrzycą, do dzielenia się swoimi historiami i doświadczeniami, a także do edukacji społeczeństwa na temat życia z tą chorobą.