Światowy Dzień Zapalenia Wątroby obchodzony jest co roku 28 lipca, aby podnieść świadomość na temat wirusowego zapalenia wątroby, zapalenia wątroby, które powoduje ciężką chorobę wątroby i raka wątrobowokomórkowego.
 
WZW to WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY, które jest wywoływane przez różne typy wirusów – wirus zapalenia wątroby typu A, B, C, D i E. Wszystkie powodują choroby wątroby, różnią się jednak one od siebie pod wieloma względami, w tym sposobami przenoszenia, ciężkością choroby, rozmieszczeniem geograficznym. W szczególności typy B i C prowadzą do chorób przewlekłych u setek milionów ludzi i razem stanowią najczęstszą przyczynę marskości wątroby, raka i zgonów związanych z wirusowym zapaleniem wątroby.
 
Wątroba to największy i jeden z najważniejszych gruczołów o bardzo dużych możliwościach regeneracji. Bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, w tym m.in. w gospodarce węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej; syntetyzuje białka, enzymy, lipidy i lipoproteiny, czynniki krzepnięcia krwi, magazynuje witaminy A, B12, D oraz żelazo i miedź, odtruwa organizm i wspiera odporność organizmu.
 
Do zakażenia WZW może dojść podczas:
– kontaktu z zakażoną krwią,
– kontaktu z zakażonymi, niejałowymi narzędziami i sprzętem używanymi podczas zabiegów medycznych oraz tych stosowanych do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych, czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.),
– ale także w innych sytuacjach.